TAV

TAV HAVALİMANLARI HOLDİNG A.Ş

Visit website

TAV

TAV  Havalimanları, havacılık sektöründe bilgi birikimi, deneyim ve yaratıcılıkla yazılmış bir başarı öyküsüdür.

Şirketin geçmişi, dünyadaki ilk projelerinden biri olan İstanbul Atatürk Havalimanı'nı geliştirmek ve işletmek üzere kurulduğu 1997 yılına kadar uzanmaktadır. Türkiye'nin çağdaş imajını yansıtan bu girişim, TAV'ın başarı hikayesinin de ilk somut adımı oldu.

TAV, sahip olduğu bilgi birikimi, yüksek vasıflı insan kaynağı ve ileri teknolojisi sayesinde havalimanı işletmeciliğinde küresel bir markaya dönüştü. 2006 yılında hedefleri doğrultusunda yeniden yapılanma sürecinden geçen şirket, "işletme" ve "inşaat" faaliyetlerini TAV Havalimanları Holding ve TAV İnşaat çatısı altında yeniden düzenledi. Bu yeniden yapılanmanın ardından TAV Havalimanları, Şubat 2007'de halka arz edilmek üzere sahiplenildi. Mayıs 2012'de Groupe ADP, TAV Havalimanları'nın çoğunluk hissedarı oldu. 

Groupe ADP üyesi TAV Havalimanları, dünyanın önde gelen havalimanı yönetim platformunun bir parçasıdır. Şirket, Türkiye'de Antalya, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas-Bodrum ve Gazipaşa-Alanya havalimanlarını işletmektedir. TAV, Kazakistan'da Almatı Havalimanı, Gürcistan'da Tiflis ve Batum Havalimanları, Tunus'ta Monastir ve Enfidha-Hammamet Havalimanları, Makedonya'da Üsküp ve Ohri Havalimanları, Suudi Arabistan'da Medine Havalimanı ve Hırvatistan'da Zagreb Havalimanı'nı işletiyor. TAV, iştirakleri aracılığıyla duty free, yiyecek ve içecek, yer hizmetleri, BT, özel güvenlik ve ticari alan yönetimi gibi havalimanı işletmeciliğinin diğer alanlarında da faaliyet göstermektedir. Gümrüksüz satış, catering ve diğer ticari alanlar Letonya'nın Riga Havalimanı'nda TAV tarafından işletilmektedir. Şirket İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem görmektedir.

Main products:

Airports Operation

Product gallery